Slovenské firmy, v porovnaní s podnikmi z iných európskych krajín, len veľmi málo využívajú digitálne technológie. Zaostávajú najmä v dátovej analytike a používaní cloudu. V rebríčku porovnávajúcom situáciu vo všetkých európskych krajinách sa Slovensko prepadlo za ostatné dva roky o päť miest z 18. priečky na aktuálnu 23. priečku.
Ukazovateľ digitalizácie firiem odzrkadľujúci využívanie softvéru pre elektronickú výmenu a zdieľanie informácií, sociálnych médií, analytiky a cloudu na Slovensku vzrástol od roku 2016 iba o desatinu, z 18 bodov na aktuálnych 19,9 bodu. V celkovom porovnaní úrovne digitalizácie podnikov patrí Slovensku v európskej dvadsaťosmičke 23. miesto. Oproti 18. priečke z roku 2018 sme v priebehu dvoch rokov klesli o päť miest v rebríčku.
Podľa štúdie Európskej komisie firmy na Slovensku najviac využívajú základné informačné systémy. Mierny pozitívny posun hodnotenie zaznamenalo v oblasti sociálnych sietí. Znepokojivá je však stagnácia vo využívaní dátových analýz a cloudových služieb. Dátovej analytike sa podľa prieskumu komisie venuje necelá desatina slovenských firiem. V krajinách ako Holandsko, Belgicko či Írsko využíva dátovú analytiku dvojnásobne viac podnikov ako na Slovensku. Keďže analytika pomáha zlepšovať kvalitu výroby a optimalizovať procesy v priemysle, podniky, ktoré dáta nevyužívajú, sa pripravujú o potenciál zlepšiť konkurencieschopnosť alebo získať konkurenčnú výhodu. Zaostávanie môže podkopať konkurenčnú schopnosť slovenských firiem ako aj celej ekonomiky.
Slovenské firmy výrazne zaostávajú aj vo využívaní cloudu. Na Slovensku sa na cloudové služby spolieha menej ako 15 % firiem, zatiaľ čo napríklad vo Fínsku odoberá IT kapacity zo vzdialených dátových centier polovica a vo viacerých škandinávskych krajinách viac ako 40 % firiem. Európska komisia pritom konštatuje, že zhromažďovanie a analyzovanie dát je nevyhnutnou súčasťou digitálnej transformácie, bez ktorej firmy nedokážu robiť inovácie v oblastiach ako sú internet vecí, strojové učenie, umelá inteligencia či robotika.
Zaujímavý prieskum Európskej komisie čoskoro doplnia výsledky monitoringu v slovenských výrobných podnikoch, ktorý realizuje Združenie inteligentného priemyslu – Industry4UM. Prieskum poskytne podrobnejšie informácie o hĺbke a parametroch prieniku trendov Industry 4.0 do výrob v malých a stredných podnikoch. O jeho výsledkoch vás budeme informovať.
Zdroj: SITA