´Slovenský Boston Dynamics´, aj takto označujú médiá startup Panza Robotics. Vyvíja autonómneho štvornohého kráčajúceho robota Artaban. Za projektom stojí vyštudovaný strojár, konštruktér, nadšenec robotiky. So svojim tímom aktuálne pracuje na prototypovaní robota, a pripravuje spustenie jeho malosériovej výroby. V budúcnosti chce robota na Slovensku nielen vyvíjať, ale aj vyrábať. Hovorí, že v priebehu niekoľkých rokov sa budú diať v oblasti robotiky zásadné zmeny. O nich, ale aj o ďalších víziách a plánoch spojených s konceptom Artaban sme sa rozprávali s CEO Panza Robotics Radoslavom Balajkom.
V akej fáze sa vývoj Artabana nachádza? Kedy chcete spustiť výrobu prvej série?
Sme stále vo fáze prototypovania. V lete sme dokončili náš prvý prototyp, ktorý teraz trénujeme a neustále zlepšujeme. Komunikujeme s potenciálnymi klientmi. Počítam, že v priebehu ďalších mesiacov sa už bude reálne pohybovať v konkrétnych spoločnostiach. Bude to testovacia prevádzka – Early Adopters Program, a pôjde o spoločnosti, ktoré o robota majú záujem a radi by ho skúšali, testovali. Výrobu prvej série by sme určite chceli spustiť počas budúceho roka. V lete sme dokončili prvý prototyp, v januári by sme radi dokončili ďalší prototyp, a potom niekedy okolo leta, by sme chceli spustiť malosériovú výrobu. To je náš plán.
Aké spoločnosti sa na vás obracajú? V akých segmentoch je dopyt po ňom najvýraznejší?
Oslovujú nás energetické firmy, firmy v oblasti stavebníctva, ale aj z oblasti public safety – bezpečnosti, napr. armáda, pyrotechnici, hasiči, záchranné zložky. Firmy z celého sveta. Tieto roboty sa nasadzujú v prostredí, ktoré môže byť pre človeka nebezpečné, ako sú napríklad toxické prostredia, oblasti po zemetraseniach, mínové polia a pod. Všade tam pošlete takéhoto robota predtým, ako tam pošlete človeka. V oblasti stavebníctva robot napríklad monitoruje areál, či výstavbu nejakej stavby. Chodí po stavbe a zaznamenáva všetko okolo seba v reálnom čase. Architekti vidia z pohodlia kancelárie, čo sa urobilo a ako kvalitne sa to urobilo. Využitie nachádza aj v období pandémií, keď ide o dezinfekciu, minimalizáciu ľudských kontaktov, dezinfekciu v nemocniciach.
S kým ste spolupracovali na jeho dizajne? Čo vás inšpirovalo pri vytváraní jeho dizajnového konceptu a názvu?
Tieto roboty sa budú pohybovať medzi ľuďmi, a preto nám záleží na tom, ako robot vyzerá. Investujeme úsilie do toho, aby vyzeral pekne, nepôsobil nebezpečne, strašidelne, a správal sa vhodne, náležite a „friendly“. Čo sa týka dizajnu, spolupracujeme s agentúrou PERGAMEN z Trnavy, ktorá je v dizajne špičkou. Získavajú medzinárodné ocenenia, sú naozaj top. Inšpirácia na tento dizajn prichádzala z japonského origami. Je to dizajn overený stáročiami, veľmi sa nám páči. A nielen nám, reakcie na Artabana sú pozitívne, ľuďom sa páči, a my sme radi. Meno Artaban je pôvodom perzské meno. Inšpirácia však prišla z jedného z filmov o Fantomasovi, kde vystupoval pes, ktorého prezliekli za líšku, ten pes sa volal Artaban.
Inšpirácia na tento dizajn prichádzala z japonského origami. Je to dizajn overený stáročiami, veľmi sa nám páči. A nielen nám, reakcie na Artabana sú pozitívne, ľuďom sa páči, a my sme radi.
Koľko ľudí na projekte Artaban aktuálne pracuje? Aká je štruktúra tímu?
Na projekte pracuje 14 ľudí, väčšina je to „part-time“ staff. Sme stále malá firma, limitovaná finančnými prostriedkami. Pracujeme so študentami, aj s doktorandmi, sme súčasťou Národného centra robotiky. Náš tím nie je veľký, v budúcnosti budeme pracovať na tom, aby sme ho rozšírili. Väčšina tímu tvoria inžinieri, konštruktéri, programátori, tí tvoria absolútnu väčšinu nášho tímu. Čo sa týka marketingu, tak tomu sa venujem iba ja. Všetko úsilie, aj zdroje, ktoré máme dnes, dávame do vývoja hardvéru a softvéru.
S akými slovenskými firmami dnes na projekte spolupracujete?
Od začiatku bolo našou víziou produkt na Slovensku nielen vyvíjať, ale aj vyrábať. Máme tu absolútne špičkové spoločnosti. Sme veľmi radi, že už dnes s takými firmami spolupracujeme a pomáhajú nám. Napríklad kovové súčiastky robota pre nás vyrába oravská MTS. Všetky motory a pohonné jednotky vyrába SPINEA z Prešova. Ich dcérska spoločnosť SPINEA Technologies a MTS sú pre nás kľúčovými partnermi. Pracujeme s nimi od začiatku projektu a spoluprácu si veľmi vážime, sme za ňu veľmi radi. Naši partneri vidia v Artabanovi potenciál budúceho odbytu svojich produktov, pristupujú k nemu aj trošku „sponzorsky“, čím nám šetria zdroje.
Netajíte sa ambíciou roboty na Slovensku v budúcnosti nielen vyvíjať ale aj kompletne vyrábať. Akú cestu máte v týchto súvislostiach pred sebou?
Na Slovensku máme špičkové firmy, ktoré veľmi často primárne vyrábajú komponenty, či sú to malé prevodovky, motory, kovové súčiastky alebo diely do automobilov. Tým, že vyrábajú komponenty, laická verejnosť často o týchto firmách nevie. Preto sa o Slovensku hovorí ako o montážnej hale – ľudia poznajú najviac výsledné produkty, teda napr. autá. Ale čoraz intenzívnejšie sa už diskutuje aj o samotnom vývoji konečných produktov. Prispievame do tejto diskusie a podporujeme R&D na Slovensku. Nemáme ambíciu vyrábať robota v Číne alebo niekde inde. Chceme ho v maximálnej miere vyvíjať a vyrábať na Slovensku, je to súčasťou vízie Panza Robotics.
Model Artabana ste predstavili na tohtoročnom fóre EXPO, s akými reakciami ste sa stretli?
EXPO bolo pre nás veľmi príjemné prekvapenie. Keď sme začali na projekte Artabana robiť, reakcie okolia boli, čo to vlastne robíte, a na čo to komu bude? Ubehli dva roky, a tieto otázky už nepadajú. Tieto roboty sa vo svete už nasadzujú do reálnej praxe. EXPO bolo pre nás taká pozitívna facka. Zrazu majú o Artabana záujem desiatky firiem z celého sveta, ktoré robota okamžite chcú kúpiť alebo začať skúšať. Bolo to naozaj veľmi milé prekvapenie, nečakali sme to. Už je to naozaj len o tom, aby sme robota čo najrýchlejšie dokončili, pretože záujem tu je. Prichádza z oblastí z Middle East – high tech arabských krajín, ale aj z Malajzie, Singapuru, Európy. Tie vyslovene prahnú po takýchto robotických inováciách. Oni by okamžite toho robota kúpili, ak by sme ho už mali.
Nemáme ambíciu vyrábať robota v Číne alebo niekde inde. Chceme ho vyvíjať a vyrábať na Slovensku, je to súčasťou vízie Panza Robotics.
Artaban je porovnávaný so Spotom z ich vývojovej dielne, v čom je váš koncept iný?
Toto je častá otázka. Poviem štyri veci, ktoré nás odlišujú od Spota:
- Prístup ku konceptu: Spot vznikol v univerzitnom prostredí mnoho rokov dozadu. Pozerajú sa naň ako na technologický, inžiniersky stroj, produkt. Náš koncept je nastavený ako produkt pre ľudí. Uvedomujeme si, že tieto roboty sa budú pohybovať medzi ľuďmi, preto je súčasťou nášho prístupu aj to, ako robot vyzerá, ako sa správa, ako bude chodiť, ako komunikuje. Oni túto vizuálnu stránku v podstate vôbec neriešili.
- Technické odlíšenie skladby končatín: Náš robot má končatiny skladajúce sa z troch častí, Spot má končatiny z dvoch častí. Náš robot bude tými končatinami vedieť prejsť zložitejší terén, a vykonávať zložitejšie činnosti. Keby som sa pozeral dopredu o niekoľko rokov, chceme, aby náš robot liezol aj po rebríku, čo je pri dvojčlánkových končatinách Spota nepredstaviteľné.
- Lokalizácia v Európe: Oslovuje nás veľa firiem, ktoré už v minulosti komunikovali aj s Boston Dynamics. Treba si uvedomiť, že je to firma, ktorá má R&D na druhej strane zemegule. To znamená, že čokoľvek od nich chcete, stojí veľmi veľa peňazí a veľmi veľa času. Keď je R&D v strednej Európe alebo tu na Slovensku, a osloví nás rakúska, česká alebo slovenská firma, sme na ich požiadavky schopní reagovať oveľa flexibilnejšie, a zabezpečiť ďalší support.
- Budeme môcť byť lacnejší ako Boston Dynamics: Nechceme byť lacní, ale je logické, že budeme môcť byť lacnejší ako Boston Dynamics. Je to americká firma, robota montujú v Amerike a stojí to státisíce. My nie sme Čína, nechceme konkurovať cenou, ale je pravdou, že vieme a budeme môcť byť významne lacnejší.
Toto sú štyri veci, ktorými sa už dnes, na začiatku, chceme odlišovať od Spota.
Aká je konkurencia v súčasnosti v segmente štvornohých kráčajúcich robotov? Inšpirujú vás, motivujú?
Na trhu máme dvoch zásadných konkurentov. Okrem Spota od Boston Dynamics je to švajčiarsky robot Anymal. Oba sú však extrémne drahé. Tieto spoločnosti nás samozrejme aj veľmi inšpirujú. Posúvame sa navzájom dopredu. Konkurencia nám validuje trh. Znamená to aj fakt, že tým, že sa roboty už nasadzujú a predávajú, nemusíme presviedčať klientov, čo to je a na čo to je. Už to vedia a už to chcú, a to práve vďaka konkurencii. To, že nás porovnávajú s Boston Dynamics sa, samozrejme, príjemne počúva. Je však potrebné uvedomiť si, že je to miliardová svetová vývojová firma. Sme radi, že tu také firmy sú, je to pre nás veľká inšpirácia. A áno, budeme sa snažiť urobiť nejaký európsky protipól tejto americkej firme.
Konkurencia nám validuje trh. Posúvame sa navzájom dopredu, vždy to je pozitívna inšpirácia a pozitívne nabudenie.
Ste startup, hľadáte investorov pre podporu svojich zámerov. Ako sa vám darí? Ako reagujú na výzvu spolupráce v takomto špecifickom projekte?
Náš projekt je veľmi náročný, a tým, že ide o hardvér, je to samozrejme oveľa náročnejšie ako povedzme robiť len softvér. V tomto rannom štádiu produktu, čiže vo fáze, kým robota nemáte, je v podstate takmer nemožné v tomto regióne zohnať peniaze od investorov. Šanca je minimálna. Aktuálne sa dostávame do stavu, kedy máme prototyp robota, a v priebehu ďalších týždňov a mesiacov budeme mať prvých platiacich klientov. Financovať projekt prostredníctvom investorov bolo doteraz výrazne zložité. V priebehu ďalších mesiacov budeme určite riešiť ďalšie investičné kolo. V tejto fáze budeme oslovovať investorov takmer z celého sveta.
Víziou firmy je dlhodobá systémová spolupráca s univerzitami a nadanými študentami. Čo vám doteraz priniesla a ako ju plánujete rozvíjať do budúcna?
Od začiatku máme záujem o dlhodobú spoluprácu s univerzitami. Naše laboratórium máme priamo v Národnom centre robotiky, ktoré je súčasťou fakulty elektrotechniky. Sme tam od začiatku. V našom tíme máme študentov, ktorí u nás robia diplomové práce, seminárne práce, máme doktorandov, a tieto spolupráce plánujeme rozvíjať aj do ďalších rokov. Aktuálne rozbiehame spoluprácu aj so strojníckou fakultou. Jednoznačne máme záujem spolupracovať so šikovnými študentmi, je to dlhodobá vízia, a funguje nám to už dnes.
Aké výzvy pred vami stoja pri pohľade na najbližšiu dekádu? Kam by ste sa chceli s vývojom robota a Panzy posúvať?
Pre nás je najväčšia výzva dokončiť model 1.0, niekedy v priebehu budúceho roka by sme chceli spustiť malosériovú výrobu. To bude pre nás veľmi dôležitý míľnik, keď sa ten robot začne pohybovať po svete, v rôznych spoločnostiach. Do ďalších rokov budeme chcieť robiť aj iné roboty, respektíve iné zariadenia. Určite by sme chceli mať aj niečo lietajúce, nejaký dron. Vidíme veľké synergické efekty medzi spoluprácou dvoch takýchto robotov. Treba sa tiež pripraviť na to, že v priebehu ďalších rokov sa štvornohé roboty budú bežne pohybovať medzi ľuďmi. Budeme ich stretávať na uliciach, v kanceláriách, v nemocniciach… Myslím si, že budeme riešiť kopec výziev, viaceré aspekty spolunažívania a interakcie robot – človek, aj na strane legislatívy a pod. Toto budú výzvy nielen Panza Robotics a vývojové, ale aj výzvy vo vnútri spoločnosti. V priebehu niekoľkých rokov sa aj na Slovensku budú diať v oblasti robotiky zásadné zmeny.
Panza Robotics je členom klastra Združenie inteligentného priemyslu – Industry4UM