Skip to main content

Ivana Mazúrová: Pokiaľ je žena šikovná, dokáže zlomiť predsudky a presadiť sa aj vo svete techniky

Autor: 17. júna 20224 apríla, 2023Na tému

Činorodú, aktívnu mileniálku Ivanu Mazúrovú sme zaregistrovali na súťaži pre študentov strojníckych fakúlt Ako ošúpať banán inak ako ručne, ktorú v tom čase  spolu s tímom vyhrala. Ostali sme v kontakte, aby sme sa informovali ako sa jej v štúdiu a práci darí.

Čo sa týka profesijnej kariéry, má ešte všetko pred sebou, ale už počas štúdia vynikala angažovanosťou, záujmom a nasadením. V máji tohto roku ukončia štúdium na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach.

Na stereotypy o uplatnení žien vo svete techniky reaguje s úsmevom a rovnako ako na otázky kam nasmerovala svoj profesijný život.

Čím si vás získala oblasť R&D&I?

Pre strojárinu ako takú som sa rozhodla celkom intuitívne, nakoľko som už na strednej vedela, že ma skôr lákajú technické smery, a keďže priemysel na Slovensku je silno zameraný na automotive, videla som v tejto oblasti potenciál. O tom, čo obnáša samotné R&D&I, a aké sú možnosti uplatnenia v oblasti výskumu, vývoja a inovácií na Slovensku, som sa dozvedela až počas súťaže o TOP inovačný tím strojníckych fakúlt Slovenska, ktorá bola organizovaná spoločnosťou SOVA Digital a bola spojená so stretnutím R&D lídrov.

Aké skúsenosti z oblasti R&D&I máte za sebou, čomu sa dnes venujete?

Najlepšou skúsenosťou bola pre mňa jednoznačne pracovná stáž v spoločnosti Continental v Rumunsku. R&D oddelenie tu bolo naozaj veľké a rozvinuté, s viac ako 1200 inžiniermi, ďalších cca
3000 ľudí bolo vo výrobe. Ja som bola súčasťou oddelenia Mechanics Developement – Vehicle Dynamics, kde som mala možnosť participovať na vývoji ABS/ESP jednotiek. Časť stáže som strávila na testingu v labákoch, kde sme pripravovali a testovali prototypy, a druhú polovicu stáže som strávila na designe.

Žena a technika, často skloňovaná téma, na ktorú sa mnohí pozerajú cez mýty a stereotypy. Ako sa cítite vo svete techniky vy?

Musím priznať, že občas pociťujem, ako istý skreslený pohľad na ženy v oblasti techniky stále pretrváva, je to však veľmi individuálne. Mám skúsenosti kladné aj menej kladné. Stretla som sa s tým, keď sa firma netajila, že daná pozícia bude obsadzovaná mužským pohlavím. Našťastie stále prevažujú pozitívne skúsenosti a myslím si, že pokiaľ je žena šikovná, dokáže zlomiť aj predsudky a presadiť sa.

Čo ste sa o ľuďoch v R&D&I naučili?

Ľudia sú všade rôzni, a ťažko to nejak generalizovať. Naučila som sa, že na začiatok je vždy najlepšie pozorovať, načúvať, a každý človek vám povie alebo naznačí, čo od vás očakáva. Keď vám niečo nie je jasné, treba sa opýtať. Väčšina skúsených R&Distov dokáže všetko vecne a jednoducho vysvetliť, takže to je obrovská výhoda pre všetkých „nováčikov“.  Stretla som sa aj s tímovými hráčmi, ktorých znalosti boli slabšie, ale spolu dokázali prísť na super riešenia. Na druhej strane stáli „vlci samotári“, ktorí potrebovali len kľud a voľnú ruku, a svoju prácu spravili vždy stopercentne (nezniesli však, keď im do toho kecal niekto iný).

Aké prostredie pre realizáciu vám vyhovuje, čo od neho očakávate?

Zatiaľ som sa najlepšie cítila v rumunskom tíme, kde boli ľudia veľmi otvorení a nápomocní, a prekvapivo mali v rámci R&D naozaj veľké zastúpenie žien. Myslím, že v tejto oblasti sa uplatní každá povaha, je už len na manažéroch a tímlídroch, ako kvality daného jedinca dokážu zužitkovať v prospech svojho tímu. ?

Veda a výskum sú na Slovensku často vnímané ako spoločensky nedocenené oblasti, kde neprúdi dostatok peňazí. Je to pre mladých ľudí lákavé prostredie?

Žiaľ áno, stále si myslím, že pri dnešnej inflácii a stále ťažšej dostupnosti bývania, je pre mladých ľudí táto oblasť menej atraktívna. Určite sa nájdu aj spoločnosti, ktoré adekvátne docenia prácu svojich zamestnancov, ale väčšinou sa stretávam s tým, že sa v tejto oblasti firmy snažia ušetriť každé euro. Najmä ak sa jedná o väčšie koncerny. Veľkú rolu však pre mňa zohráva aj firemná kultúra, možnosti kariérneho rastu a vyhliadky spoločnosti do budúcna.

Aké je vaše profesijné smerovanie po ukončení vysokoškolského štúdia? Čomu sa chcete venovať, prečo?

Ešte stále v tom nemám celkom jasno, a mám pocit, že ešte nejaký čas potrvá, kým sa úplne nájdem. Mám rada prácu s ľuďmi, ale viem sa nadchnúť aj pre technológie. Neviem si predstaviť prácu mimo kolektívu, no zároveň mi vyhovuje flexibilná pracovná doba, či možnosť pracovať kedy chcem a odkiaľ chcem. Stereotyp taktiež nie je nič pre mňa. Potrebujem výzvu, zmenu a prostredie, v ktorom sa môžem realizovať.  Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa snažím smerovať svoju kariéru skôr do sveta IT, ale človek nikdy nevie ako to celé „vystrelí“. Nakoľko som si už počas štúdia prešla rôznymi pozíciami a oddeleniami cez HR, financie, logistiku, R&D,… som otvorená akýmkoľvek zaujímavým možnostiam od full-time pozícií až po freelance spolupráce. Hlavne nech mi to dáva zmysel. ?

Aký odkaz by ste posunuli mladým technikom, ktorí začínajú uvažovať o profesijnej ceste výskumu a vývoja, či inovácií?

Táto oblasť je určite krásna, inšpiratívna a motivujúca, najmä keď máte možnosť vidieť, ako sa niečo premení z nápadu na finálny produkt, ktorý dokáže ľuďom uľahčiť život alebo robiť radosť. Dôležité je už počas štúdia začať robiť nejaké veci navyše, a potom je ten samotný prechod z lavíc do praxe oveľa jednoduchší, veľa vecí dáva väčší zmysel a otvorí sa vám viac dverí, čo sa týka uplatnenia. Každému, kto sa rozhodne pre tieto smery, držím palce, nech v tom nájde nielen svoje budúce povolanie, ale aj niečo, čo ho bude baviť a napĺňať.